כך התקבלתי ללימודי רפואה באיטליה

מאת תום שמואלי, סטודנט לרפואה שנה א’ באוניברסיטת בולוניה.

הכתבה נכתבה בספטמבר 2016

שלום לכולם השם שלי הוא תום,

כרגע אני גר באיטליה כמעט חצי שנה, רגעים לפני התשובות הסופיות של המבחן כניסה לרפואה לאוניברסיטאת בולוניה, כך שמרגיש לי שכרגע זה הזמן המושלם לתת את הרגשתי ודעתי לגבי כל התהליך, לא שונא ולא אוהב אף אחד כרגע.

הרעיון של לבוא לאיטליה ללמוד רפואה תמיד הרגיש בתור משהו רחוק שאפילו היה אסור לדבר עליו בקול רם, תודות לזוג הורים תומכים ואוהבים מצאתי בחור ישראלי שגר בפירנצה, אותו בחור היה באותם רגעים  בארץ, קבענו להיפגש, העלה בפני הצעה להגיע קודם כל לאיטליה ללמוד שפה בבית ספר לשפות. מסלול ההכנה אותו בחרתי כלל לימודי איטלקית במשך 4 וחצי חודשים + 50 שעות של  שיעורים פרטיים במקצועות המדעיים (מתמטיקה, פיסיקה וכו’).

שיחה בזום על לימודי רפואה באיטליה – 4.12.22, לפרטים נוספים והרשמה לשיחה

מאותה נקודה בה נפגשתי עם החבר שגר באיטליה עברו להם כמעט 3 חודשים עד שנפלה ההחלטה ״אני נוסע לאיטליה ללמוד רפואה!״, שבועיים לאחר מכן כבר על טיסת אל על לאיטליה. בבוקר שלמחרת ההגעה כבר התחלתי את הבית הספר לאיטלקית, השבוע הראשון מרגיש קצת כמו השבוע הראשון בצבא ״הלם בקו״ם״ כזה, אין מושג מי נגד מי ולמה, אחרי שבוע הדברים מתחילים להסתדר, אחרי שלושה וחצי חודשים הרגשתי כלכך בסדר עם השפה שהפסקתי את הבית ספר חודש לפני הזמן המתוכנן.

איך ללמוד איטלקית ברמה טובה בזמן קצר?

כמה דברים שעזרו לי מאוד עם השפה:

*לגור באיטליה עוזר מאוד עם השפה כי אין מה לעשות את חי את השפה וכמה משפטים לשמוע ולדבר כל יום בהחלט עוזרים.

*השקעה, תמיד לפתור שיעורי בית לא לוותר גם עם היה יום קשה לקום לפני הזמן בבוקר ולפתור, זה מה שעושה את ההבדל.

*לעבוד מסודר! כרטיסיות,ניילונים, מחברות דקדוק עם עטים צבעוניים מרקרים סרגלים ממש כמו ילדה טובה.

*לפתח הרגלי שפה, למשל שלי היה כל יום לפני שאני הולך לישון לראות פרק של חברים מדובב לאיטלקית, נהדר!

כתובת לאתר סרטים וסדרות שהכל מדובב לאיטלקית http://www.tantifilm.tv .

*הכי חשוב, הזמן עושה את שלו, לזכור לעולם לא להילחץ לאט לאט הכל יגיע בסוף.

מבחן הכניסה ללימודי רפואה באיטלקית

לגבי המבחן כניסה, מורכב מ-60 שאלות שמתחלקות ל: 20 הגיון, 2 היסטוריה, 18 ביולוגיה, 12 כימיה, 4 מתמטיקה ו4 פיזיקה, חייבים לקחת בחשבון שהשאלונים משתנשים משנה לשנה כך שהכמות הכוללת של השאלות משתנה וכך הגם החלוקה לנושאים, המידע שאני נתתי הוא נכון לגבי מהמבחן של השנה ושנה שעברה ( הערת המערכת: הכתבה נכתבה ב2016)

לגבי הנושאים למבחן:

*מתמטיקה,ברמה יחסית קלה (פונקציות, לוגים, טריגונומטריה, הסתברות, גאומטריה,משוואות ממעלה ראשונה ושניה,שורשים, חזקות ועוד קצת בסיס מתמטיקה)

*פיזיקה (כמות החומר גדולה ודי קשה למי שלא למד פיזיקה בתיכון אבל הרמה של השאלות במבחן די קלות)

*ביולוגיה, אני עשיתי בבית ספר 5 יחידות, היקף החומר וההעמקה לחומר היא יותר גדולה ללא ספק, מתחלק לשני נושאים גדולים, תא (מבנה, תפקוד, אנרגיה, חלוקה, תורשה) ואנטומיה פיזיולוגיה של גוף האדם (מערכות, מבנים ותפקודים)

*כימיה, למדתי די מאפס ואחרי השקעה אפשר לסגור את רוב החומר, מי שלמד בתיכון כמובן שיהיה לו יתרון (מבנה, קשרים, בסיסים, חומצות, תגובות, כימיה אורגנית אנאורגנית).

לגבי הלימוד למבחן, קצת קשה לי לרשום כי העניין הזה הוא מאוד אינדיודואלי לגבי כל אחד ואחד, מהצד שלי השיעורים הפרטיים חשובים אבל העניין העיקרי הוא ״ככל שתחרוש יותר תדע יותר״ כמות החומרים המילים והביטויים גדולה מאוד כך שתרגול זה שם המשחק. צריך לא לפחד לפתוח את ספרי ה alpha test בשבועיים הראשוניים נורא קשה לקרוא וזה לוקח המון זמן!אבל עם הזמן זה משתפר כך שלקראת החודש האחרון הקריאה כבר די רצה. כמה דברים חשובים שעזרו לי, להתחיל ללמוד לפחות ארבע חודשים לפני, להוציא כל הזמן מילים ולשנן אותן, לסכם את כל החומר פעם ראשונה שניה ושלישית לא להתייאש כי זה לוקח המון זמן אבל בסוף זה התרגול הטוב ביותר בלי קיצורי דרך. ממליץ בחום להביא ספרים בנושאים הרלוונטים בעברית, לא התאבד עליהם אבל חשוב לדעת שהספר של alpha test לפעמים לא הכי ברור ולפעמים הבהרות הצד של העברית יעזרו, אבל באותה מידה שזה לעולם! לא יהפוך להיות ״הספר לימוד העיקרי״ המבחן בסוף יהיה באיטלקית, הקריאה באיטלקית על בסיס יומיומי  זה הנקודות הנוספות במבחן כי עוד שתי שניות של קריאה קצת יותר מהירה וברורה יתן עוד נקודה.

מדוע בחרתי ללמוד רפואה באוניברסיטת בולוניה?

בחירת אוניברסיטה, אני בחרתי בולוניה משני סיבות עיקריות, אחת האוניברסיטאות הכי עתיקות בעולם (שנת 1088) והפקולטה לרפואה הראשונה בהיסטוריה. השניה היא שבולוניה בניגוד לערים כמו מילאנו, רומא או פירנצה פחות מתויירת ולכן היא הרבה יותר אמיתית איטלקית והכי חשוב אחת האוניברסיאות עם חיים סטודנטיאלים כי יש בעיר מעל ל70,000 סטודנטים. מעבר לכך אלו היו הבחירות שלי נבעו מטעם מה שחשוב לי, כמובן שיש אוניברסיאות לא פחות טובות ושמתאימות יותר לצרכים אחרים.

אופי המבחנים, בכדי היכנס ללימודי רפואה נדרש לעבור שני מבחנים שפה ומדעיים

אז אחרי סיוט ההרשמות,הבירוקרטיה האיטלקית והולך חזור פעמיים לארץ לויזה ולהרשמה לאוניברסיטה, המבחן הראשון הוא המבחן שפה, חשוב לציין שבכדי להמשך למבחן הנוסף חובה לעבור את המבחן שפה,אבל תכלס הוא בדיחה, איתי במבחן היו פחות או יותר 50 זרים מתוכם 20 ישראלים קצת ממדינות דרום אפריקאיות, קצת ממדינות השכנות לישראל.  הכניסה של האנשים היא לפי סדר הabc כך שאם שם משפחתם מתחיל z יקח קצת זמן עד שתצאו משם, המבחן עצמו לא אורך יותר מ 30 שניות ובסה״כ הבוחנים רוצים לראות שאתם מבינים ומדברים קצת איטלקית, לרוב השאלות יהיו כלליות כמו : ״מאיפה אתה?״למה באת לאיטליה?״למה לבולוניה?״, יכול להיות שיתנו לכם קטע מעיתון שיבקשו שתסבירו, לי זה לא קרה.

הערת מערכת – הרחבה על מבחן השפה תוכלו למצוא כאן.

המבחן הגדול ללימודי רפואה באיטלקית

היום הגדול הגיע ואם לא נרדמתם בלילה זה בסדר כמעט אף אחד לא נרדם, הבקשה של האוניברסיטה היא להתייצב בשעה 8:00 בבוקר בלי איחורים, זה גם מה שיקרה ואתם ועוד כמה אלפיים טובים של איטלקיים יגיעו גם איתכם, תתכוננו לתפוס בפינה בצל ולנוח לפחות שעתיים וחצי כי הכניסה נפתחת רק בשעה 9:00 ואנחנו כישראלים נהדרים לא נעמוד בתור נחכה עד 10:30 וניכנס מהצד. מרגע הכניסה באופן מפתיע למדי הכל די מסודר ואין כלכך איפה לטעות, נדרש קודם כל להפקיד את התיק בשמירת חפצים (מותר לקחת דרכון, מים, ומשהו קטן לנשנש למבחן, לא עט! כי אז יזרקו לכם את העט לפח וכנראה שזה יהיה העט האהוב עליכם). לאחר מכן תגיעו להרשמת הגעה למבחן והצבתכם במקומכם למבחן, האולם הוא אולם ענק עם שתי קומות שהכל פתוח אבל מחולק לאזורים הכל ממוספר ומשולט גם כיסאות, חשוב לדעת שמהרגע שאתם תתיישבו בכיסא אין אפשרות לקום כך שמתן שתן לפני המבחן מומלץ מאוד, מרגע התיישבותכם תמתינו בקוצר רוח לשעה 11:00 בבוקר כשבמקביל ינתנו הסברים במיקרופנים שמהם לא תבינו יותר מידיי. ראשית תקבלו מעטפה סגורה שרק מרגע התחלת המבחן מותר לפתוח אותה ובה ימצא טופס מילוי שאלות, טופס פרטים אישיים (שעליו תתצטרכו להדביק את המדבקה שקיבלתם בכנסיה) ואת טופס המבחן, המבחן במקרה שלי היה באופי זהה כמעט לחלוטין לשאר הסימולציות במבנה וברמת בקושי, כך שאם למדתם טוב ותשמרו על קור רוח אין סיבה שהכל ידפוק כמו בשאר הסימולציות.

שיהיה בהצלחה !, ולכל שאלה מוזמנים לפנות אליי – tomshmueli@gmail.com

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי רפואה ומכינות לימודים?