לימודי רפואה באיטליה

תאריך עדכון אחרון: 12.11.2022

מסלולים ללימודי רפואה באיטליה

איטליה מציעה שני מסלולים ללימוד תואר ברפואה, מסלול בללימודי רפואה בשפה האיטלקית ומסלול ללימודי רפואה בשפה האנגלית – תנאי הקבלה אליהם הם זהים (למסלולים באיטלקית מבחן שנכתב ע”י חברת אלפא טסט בשפה האיטלקית ולמסלולים ללימודי רפואה באנגלית מבחן איימאט שנכתב על ידי קיימבריג’ בשפה האנגלית מבנה שתי הבחינות ואופי השאלות בהן דומה מאוד). ההבדל המהותי בין שני המסלולים מלבד הבדל השפה הינו סיכויי הקבלה.  התחרות על המקומות השמורים לסטודנטים זרים במסלולים לרפואה באנגלית בדר”כ גדולה מאוד בהשוואה לתחרות על המקומות השמורים לסטודנטים זרים במסלולים באיטלקית, מה שהופך את סיכויי הקבלה למסלולים באנגלית לנמוכים מאוד בהשוואה לסיכויי הקבלה למסלול באיטלקית. 

ביום ראשון ה4.12.22 תתקיים שיחת זום בנושא לימודים באיטליה עם סטודנטית ישראלית שלומדת רפואה באיטליה.

להרשמה לשיחה לחצו כאן

 • קדם הרשמה – הגשת בקשת קדם הרשמה בשגרירות איטליה בחודשים מאי – עד תחילת יולי (יש להתעדכן בתארכים המדוייקים באתר שגרירות איטליה, קדם ההרשמה לשנת הלימודים 2020/ 2019 היה פתוח בין החודשים מאי ליולי)  לרשימת המסמכים אותם יש להביא לקדם ההרשמה לחצו כאן.
 • הרשמה אונליין למבחן הכניסה ללימודי רפאה (אמיסיונה) – במהלך חודש יולי יש להרשם אונליין למבחן הכניסה ללימודי רפואה ולשלם את אגרת המבחן. פרטים נוספים לגבי התאריכים המדויקים וההרשמה אונליין תוכלו למצוא באתר : https://www.universitaly.it. תאריך מבחן הכניסה למבחן האמיסיונה (אלפא טסט) לשנת 2020 טרם פורסם.
 • מעבר מבחן ידיעת השפה איטלקית –  מעבר מבחן שפה באיטלקית (לנרשמים ללימודי רפואה באיטלקית). המבחן נערך בתחילת חודש ספטמבר.תאריך מבחן השפה לשנת 2020 טרם פורסם. נכון לשנת הלימודים הקודמת הבחינה נערכה בתחילת חודש ספטמבר 2019.
 • מעבר מבחן הכניסה ללימודי רפואה באיטליה – מבחן הכניסה ללימודי רפואה באיטלקית בשנת הלימודים הקרובה יתקיים ב1.9.20. מבחן הכניסה ללימודי רפואה באנגלית יתקיים בשנה הקרובה בתאריך 10.9.20 מידע נוסף על המבחן בהמשך העמוד.
 • הוצאת ויזת לימודים – במהלך חודש יולי-אוגוסט (כלומר, טרם הנסיעה לאיטליה לביצוע המבחן) יש להגיע לשגרירות איטליה לצורך תהליך הוצאת ויזת לימודים, תוקפה של ויזת לימודים הוא בדרך כלל כשלושה – חמישה חודשים.  במידה ותתקבלו תוכלו להאריך את אשרת השהייה שלכם באיטליה עצמה בדלפקי הקוסטורה (משטרת ההגירה) בעיר באיטליה בה אתם לומדים. לפרטים על המסמכים הנדרשים להוצאת ויזת לימודים לחצו כאן.
 

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

* יש לקחת בחשבון שהתאריכים לשנת הלימודים הקרובה טרם פורסמו, ייתכן שעל רקע הקורונה או סיבות אחרות יחולו שינויים בלו”ז.

 • קדם הרשמה – הגשת בקשת קדם הרשמה בשגרירות איטליה בחודשים מאי – עד תחילת יולי (יש להתעדכן בתארכים המדוייקים באתר שגרירות איטליה, קדם ההרשמה לשנת הלימודים 2020/ 2019 היה פתוח בין החודשים מאי ליולי)  לרשימת המסמכים אותם יש להביא לקדם ההרשמה לחצו כאן.
 • הרשמה באתר יובירנס איטלי (בדרך כלל בחודש יולי)
 • הוצאת ויזת לימודים במהלך החודשים יולי – אוגוסט
 • ביצוע מבחן האיימאט בספטמבר – ניתן לבצע אותו גם בישראל.
 

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

* יש לקחת בחשבון שהתאריכים לשנת הלימודים הקרובה טרם פורסמו, ייתכן שעל רקע הקורונה או סיבות אחרות יחולו שינויים בלו”ז או בתהליך הקבלה ללימודים באיטליה.

 • תעודת בגרות מלאה – אין חשיבות לממוצע.
 • ציון פסיכומטרי – 400 ומעלה.
 • מבחן שפה – מעבר מבחן שפה באיטלקית שיערך באוניברסיטה בה אתם מעוניינים ללמוד.
 • מעבר מבחן כניסה כלל ארצי לרפואה – נכון לשנת הלימודים האחרונה (2019) לא נדרש ציון מינימום בשביל להתקבל. ככל שהציון יהיה גבוה יותר כך הסיכוי להתקבל ללימודי רפואה באיטליה גבוה יותר. וכך גם הסיכוי להתקבל לעדיפות הראשונה.
 

הערה – לבעלי תואר ראשון בתחום מדעי אחר אין הקלה בתנאי הקבלה. במידה ועברו פחות מ4 שנים מקבלת התואר הראשון תוכלו להגיש בקשה לפטורים מקורסים מקבילים (אין דרך לדעת כמה פטורים ינתנו, אם בכלל טרם הקבלה ללימודים)

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

המבחן מורכב מכמה פרקים: לוגיקה וידע כללי, ביולוגיה, כימיה ופיזיקה/מתמטיקה. מספר השאלות בכל פרק משתנה מעט משנה לשנה. מבנה הבחינה: 22 שאלות בלוגיקה וידע כללי, 18 שאלות בביולוגיה, 12 שאלות בכימיה ו8 שאלות בפרק של פיזיקה/מתמטיקה. ככל שקבלת ציון יותר גבוה במבחן זה כך גדל הסיכוי שלך להתקבל ולהיות משובץ לאוניברסיטה בה בחרת בהעדפה ראשונה. סטודנטים שקיבלו את הציון המינימלי לקבלה – לרוב גם משובצים ללימודי הרפואה, אך לא בהכרח לאוניברסיטה אותה סימנו בעדיפות ראשונה.

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

על מנת לעבור את מבחן הכניסה ללימודי הרפואה רצוי להתחיל ללמוד לפחות מספר חודשים מראש. ניתן להרשם למכינה ללימודי רפואה באיטליה שמספקת מסגרת וכלים למעבר המבחן (שימו לב, האוניברסיטאות באיטליה אינן דורשות מעבר מכינה ולכן מי שרוצה יכול ללמוד בצורה עצמאית).

מכינה מקיפה לקראת המבחן היא המכינה באיטליה בעיר פיזה שמתקיימת בבית ספר ILM

לחצו כאן לקבלת מידע מורחב על המכינה ללימודי רפואה באיטליה

 

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

שכר הלימוד באוניברסיטאות הציבוריות שמציעות את תוכנית הלימודים לרפואה בשפה האיטלקית משתנה מאוניברסיטה לאוניברסיטה. לרוב שכר הלימוד המלא הינו באזור ה2000 יורו לשנה. ניתן להציג בתחילת השנה מסמכים המעידים על הכנסת ההורים למשרד המלגות ולקבל מלגת לימודים ( = לימודים בחינם) או סבסוד לשכר הלימוד. סטודנטים רבים מקבלים מלגות או סבסוד לשכר הלימוד ומשלמים סכומים באזור ה300-500 יורו לשנת לימודים.

הצטרפו לקבוצה של סטודנטים ישראלים לרפואה באיטליה

לימודי רפואה בשפה האנגלית מתאפשרים באוניברסיטאות הבאות: מילאנו (שתי האוניברסיטאות), רומא (שתי האוניברסיטאות), פאביה, בארי ונאפולי (שתי האוניברסיטאות)

אוניברסיטת בולוניה – 10

אוניברסיטת פירנצה – 20

אוניברסיטת פיזה – 5

אוניברסיטת ורונה – 3

אוניברסיטת מסינה – 15

אוניברסיטת פארמה – 20

אוניברסיטאת רומא – 40

שימו לב מדובר במספרי ההקצאות של שנים קודמות – ההקצאות של שנת הלימודים הקודמת. הקצאת הלימודים לשנת 2020-2021 תעודכן בחודשים הקרובים.

קיימות הקצאות גם באוניברסיטאות נוספות. ההקצאות יכולות להשתנות משנת לימוד אחת לאחרת. ניתן להתעדכן בהקצאות באתר זה: http://www.studiare-in-italia.it

שאלות נפוצות בנושא לימודי רפואה באיטליה

אם תשוחחו עם סטודנטים לרפואה באיטליה ותשאלו אותם מהו שכר הלימודים שהם משלמים תקלו תשובות שונות הנעות בין חינם ל15 אלף יורו בשנה.

למה? 

באיטליה יש אוניברסיטאות פרטיות ואוניברסיטאות ציבוריות. שכר הלימוד באוניברסיטאות הפרטיות עשוי להיות גבוה מאוד.

באוניברסיטאות הציבוריות לעומת זאת שכר הלימוד המיריב נוטה להיות 4000 יורו לשנה.

שכר הלימוד המלא באוניברסיטאות הציבוריות עשוי להיות מעט שונה בין אוניברסיטה לאוניברסיטה.

יש אפשרות להגיש בקשה לשכר לימוד מסובסד (מה שעושים כמעט כל הסטודנטים הזרים). במקרה זה יש להציג מסמכים שונים כגון סכומי עובר ושב בבנק, תלושי שכר של ההורים וכו’. על פי מסמכים אלו יקבע עבורכם שכר הלימוד השנתי. על מנת לקבל סבסוד או מלגמת לימודים יהיה עליכם להגיש את המסמכים מידי שנה ושנה. 

סטודנטים הנמצאים זכאים למלגת לימודים אינם משלמים שכר לימוד כלל, זכאים לארוחות ללא עלות בקפיטריה ולפעמים גם למגורים במעונות סטודנטים.

מלגות הלימודים לרוב הן על פי מצב כלכלי של משפחת הסטודנט.

אם הוריכם לא עובדים, או במידה ואתם מגיעים ממשפחה חד הורית מרובת ילדים עם משכורת נמוכה כדאי לנסות להגיש בקשה למלגת לימודים.

תוכלו לדעת אם נמצאת זכאים למלגת הלימודים רק לאחר שהלימודים התחילו.

אין חובה כזו. 

יש מי שלומד לבד.

על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר רבים מעדיפים להרשם ללימודים הכנה במסגרת מסודרת שעוזרת להתמקד בדברים החשובים ולהציב דד-ליינים

מידע מורחב בנושא האם לעשות מכינה או לא ניתן למצוא כאן

אם יש לכם תואר ראשון במקצוע כגון ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, מתמטיקה וכו’ יש לכם יתרון מהבחינה שכבר יש לכם ידע בסיסי בחומרים של מבחן הכניסה. 

גם אם ברשותכם תואר באחד מתחומים אלו אתם חייבים לעשות את המבחן כניסה והקבלה או אי הקבלה יהיו על סמך הציון בבחינה זו. 

לאחר שתתקבלו תוכלו לנסות לבקש פטורים מקורסים חופפים. בדר”כ מאשרים פטורים מקורסים בודדים, לא כמות מספקת שמביאה לקיצור משך התואר. 

ציון הפסיכומטרי אינו נכנס לשקלול. הנתון שקובע קבלה הוא הציון במבחן האמיסיונה או מבחן האיימאט.

אם עדיין לא עשיתם פסיכומטרי לא מומלץ להשקיע בקורס הכנה לפיסכומטרי. להגיע לבחינה ולקבל 400 זה מספיק מבחינת תנאי הקבלה ללימודים באיטליה.

תהליך הקבלה ללימודי רפואה באיטליה עשוי להשתנות משנה לשנה. מטרת הפוסט היא מסירת מידע, המידע עלול להשתנות או להתברר כשגוי, השימוש במידע המופיע באתר הוא באחראיות הגולש בלבד. 

 • יש לקחת בחשבון שבשל התפשטות מחלת הקורונה בעולם ובאיטליה בפרט עשויים להיות שינויים בלוח הזמנים של שנת הלימודים הקרובה.

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי רפואה ומכינות לימודים?