לימודי וטרינריה באיטליה

תאריך עדכון אחרון: 10.3.2018

בעמוד זה מרוכזות כל השאלות והמידע החשוב עבור סטודנטים המעוניינים להתחיל ללמוד וטרינריה באיטליה.

מהם תנאי הקבלה ללימודי וטרינריה באיטליה?

  • תעודת בגרות מלאה – אין חשיבות לממוצע.
  • פסיכומטרי – בציון 400 ומעלה. ציון גבוה יותר אינו מהווה יתרון. חשוב להם לראות שעשיתם פסיכומטרי, אך הציון חסר משמעות (כלומר מי שיש לו 750 בפסיכומטרי אינו בעל יתרון בקבלה לעומת מי שיש לו 420 בפסיכומטרי)
  • מעבר מבחן שליטה בשפה האיטלקית – מבחן השפה יערך באוניברסיטה באיטליה בה אתה מעוניין ללמוד. לפרטים נוספים על מבחן השפה לחצו כאן.
  • מעבר מבחן כניסה ארצי ללימודי וטרינריה באיטליה – המבחן יערך באוניברסיטה באיטליה בה אתה מעוניין ללמוד. המבחן לשנת הלימודים הקרובה (אוקטובר 2018) יערך בתאריך ה-5 לספטמבר. פרטים על מבחן זה תוכלו לקרוא בהמשך הכתבה.

התחלת תהליך ההרשמה ללימודי וטרינריה באיטליה

  • במידה ואינכם בעלי דרכון אירופאי, יהיה עליכם לבצע תהליך קדם הרשמה לאוניברסיטה באיטליה באמצעות שגרירות איטליה. נכון לשנת 2017, מועדי ביצוע קדם ההרשמה היו במהלך החודשים מאי – יולי. התעדכנו באתר השגרירות לגבי תאריכי קדם ההרשמה לשנת הלימודים 2018/19. 
  • הרשמה אונליין למבחן הכניסה באתר המידע האיטלקי לסטודנטים. נכון לשנת הלימודים 2019/20 ההרשמה היו פתוחה במהלך חודש יולי. 
  • לאחר שתקבלו את תוצאות מעבר המבחן והקבלה ללימודים באוניברסיטה, יש לתאם פגישה בשגרירות לצורך הנפקת  ויזת לימודים לאיטליה.

לימודי וטרינריה באיטליה לבעלי תואר ראשון

בעלי תואר ראשון המעוניינים ללמוד וטרינריה באוניברסיטאות הציבריות באיטליה צריכים לעבור את אותו התהליך כמו מועמדים ללא תואר ראשון.  במידה ועברתם את מבחן הכניסה והתקבלתם ללימודים. תוכלו להציג למזכירות החוג את תעודת התואר המתורגמת לאיטלקית (עם האפוסטיל, אישור וחתימה של השגרירות בתל אביב)  ופירוט הקורסים. במידה וישנם קורסים מקבילים האוניברסיטה יכולה לאשר פטורים מן קורסים אלו. שימו לב, במידה ועברו יותר מ4 שנים מסיום התואר הראשון ייתכן שלא תהיו זכאים לפטורים. ההחלטה על קבלת הפטורים מקורסים מתבצעת על ידי האוניברסיטה בה אתם לומדים ופרוצדורה עשויה להתשנות מעט מאוניברסיטה לאוניברסיטה. 

עלות לימודי וטרינריה באיטליה

שכר הלימוד באוניברסיטאות הציבוריות באיטליה ללימודי וטרינריה הינו באזור 1900 יורו (שכר הלימוד משתנה מעט מאוניברסיטה לאוניברסיטה). סטודנטים ישראלים רבים זכאים למלגת לימודים, מלגת מחייה או שכר לימוד מסובסד. לרוב הזכאות נקבעת על פי הכנסות ההורים. 

כיצד מקבלים מלגה ללימודי וטרינריה? בסמוך לפתיחת שנת הלימודים (לעיתים אפילו עוד לפני שמקבלים את תוצאות המבחן) יש לגשת למשרד המלגות שעובד עם האוניברסיטה בה הינכם מתכננים ללמוד בצירוף המסמכים המבוקשים.  הטפסים איתם יש להגיע יכולים להשתנות מעט מאוניברסיטה לאוניברסיטה אך בדר”כ יש להגיע עם טפסי 106 של ההורים, חשבון ארנונה ותמצית רישום מורחבת של אחד ההורים. כעבור מספר שבועות תקבלו תשובה ממשרד המלגות על זכאות או אי זכאות למלגה. במידה ואינכם זכאים תוכלו ללכת לבקש חישוב שכר לימוד מסובסד. הזכאות למלגה נקבעת בכל תחילת כל שנה ואינה מתחדשת אוטומטית כל שנה.

הקצאות לסטודנטים זרים באוניברסיטאות באיטליה ללימודי וטרינריה

מילאנו – 3, פיזה – 5, פרוג’יה – 10, פדובה – 10, טורינו – 10, בולוניה – 9. קיימות הקצאות גם באוניברסיטאות רבות נוספות. את הרשימה המלאה תוכלו לראות באתר זה.

שימו לב, ההקצאות משתנות מעט משנה לשנה. יש לעקוב אחר רשימת ההקצאות המלאה לשנת הלימודים 2016/17 באתר האיטלקי

מה לומדים במהלך התואר בוטרינריה?

נעדכן בהקדם את רשימת הקורסים המרכזיים.

מידע נוסף על מבחן הכניסה ללימודי תואר וטרינריה באיטליה

  • מבחן הכניסה ללימודי וטרינריה באיטליה חל בחודש ספטמבר (תאריך וחודש הבחינה עשוי להשתנות משנה לשנה). נכון לשנת הלימודים 2015/16 מבחן הכניסה ללימודי וטרינריה נערך בתאריך 9.9.15 . מבחן הכניסה לשנת הלימודים הקרובה יחול ב7.9.16.  מבחן הכניסה מתקיים בכל האוניברסיטאות באיטליה בהם קיימת מחלקה ללימודי וטרינריה, כל סטודנט עושה את המבחן באוניברסיטה אליה הוא נרשם בקדם ההרשמה ובהרשמה אונליין. 
  • אורך המבחן הוא כ100 דקות והינו מכיל 60 שאלות. המבחן כולל כמה פרקים: לוגיקה, מתמטיקה/פיזיקה, ביולוגיה, ידע כללי וכימיה כשבכל פרק מספר שאלות שונה. לוגיקה -23 שאלות, מתמטיקה/פיזיקה – 6 שאלות, ביולוגיה – 13, ידע כללי 4, כימיה 14.  כל תשובה נכונה מזכה 1.5 וכל תשובה לא נכונה מורידה 0.4 נקודות. במידה ולא עניתם על שאלה היא אינה מורידה ניקוד.  מידי שנה ושנה חלים שינויים קלים במבנה המבחן.
  • סטודנטים זרים צריכים לקבל לפחות 20 נקודות על מנת לעבור את המבחן. הסטודנטים הזרים שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר ישובצו לאוניברסיטאות שאותם בחרו בעדיפות הראשונה. לרוב גם סטודנטים שקיבלו 20 נקודות ישובצו לאחת ההקצאות, אך ייתכן כי לא יתקבלו לאוניברסיטה אותה סימנו בהעדפה ראשונה. 

איך להתכונן למבחן הכניסה ללימודי וטרינריה באוניברסיטאות באיטליה?

קיימים ספרי אלפא טסט הכוללים סימולציות רבות ומשמשים כהכנה למבחן. תהליך הלמידה למבחן דורש כמה חודשים של לימודים אינטנסיביים. קיימות מכינות ללימודי רפואה באיטליה בהן ניתן ללמוד את החומרים לבחינת הכניסה. 

המידע מבוסס על סמך ניסיון אישי והוא עשוי להשתנות. מומלץ להתעדכן מול האוניברסיטאות באיטליה.

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי וטרינריה ומכינות לימודים?