עוסק פטור באיטליה

 

טוב אז אני אתחיל בכך שאומר שפתיחת עסק באיטליה גם אם מדובר בעוסק פטור קטנטן עם הכנסות נמוכות הוא אינו פשוט ורצוי להתייעץ עם רואה חשבון לפני הפתיחה ( כדאי אפילו ללכת לפגישת ייעוץ עם יותר מרואה חשבון אחד, אתם תגלו שכל רואה חשבון עשוי לראות את הדברים בצורה שונה ולתת פתרונות שונים לגבי סוג העסק שעליכם לפתוח).

בדומה לישראל גם כאן באיטליה יש שלושה סוגי עסקים – רג’ימה די מיניני regime dei minimi – המקביל לעוסק פטור בישראל. מוגבל להכנסות של עד 30 אלף יורו בשנה. עסקים פטורים חדשים באיטליה משלמים 5 אחוז מס בלבד לחמש השנים הראשונות. לאחר חמש שנים שיעור המס עולה ל15 אחוז. עוסקים פטורים לרוב מחוייבים בתשלום פנסיה בגובה של 25% על 78% אחוז מההכנסות. עוסק פטור אינו יכול להזדכות על ציוד שרכש עבור העסק ולכן תשלומי המיסים והפנסיה מחושבים על 78% מההכנסות. חישוב תשלום הפנסיה עשוי להשתנות מעוסק לעוסק על פי סוג פעילות החברה. 
 

 

פרטיטה איבה partita iva – המקביל לעוסק מורשה. מתאים למי שהכנסותיו עולות על מגבלת 30 אלף יורו בשנה או למי שהמקצוע שלו אינו מאפשר שימוש בעוסק פטור. עוסקים מורשים לרוב מחוייבים בתשלום פנסיה.
אס אר אל SRL – מקביל לחברה בע”מ. מתאים לבעלי מחזור עסקאות גבוה. 
 
בגדול בפתיחת עסק באיטליה גם אם קטן מאוד הוא אינו תמיד משתלם בשל הצורך בתשלום פנסיה לרוב גם אם העסק אינו בעל הכנסות כלל. עסקים חדשים רשאים לבקש הנחות של עד 35 אחוז לתשלום פנסיה (תלוי בקוד הפעילות)
מבחינת עלויות ראשוניות לפתיחת עוסק פטור הן תשלום של כ150 – 200 יורו אגרות. בנוסף ישנו תשלום של 80 יורו אגרה כל שנה. מבחינת עלויות של הגשת דוחות חודשיים לעסק קטן באמצעות רואה חשבון הינן כ300-800 יורו לשנה. 
על מנת לפתוח עוסק פטור יש להציג רזידנציה וקודיצה פיסקלה ( למי שאינו בעל דרכון של האיחוד יש להציג גם פרמסו). בנוסף רוב העסקים מחוייבים להנפיק סמראט קארד שהוא סוג של חתימה דיגיטלית שבאמצעותו אתם /  רואה החשבון שלכם יוכל לעשות פעולות מול הרשויות – כמו לפתוח עבורכם את העוסק פטור. בנוסף לכך על מנת לפתוח עסק הרשויות מחייבות להנפיק כתובת אימייל מיוחדת מאומתת. ניתן לפתוח כתובת כזו באתר ארובה aruba.it בעלות של 5 יורו בשנה. רוב סוגי העסקים לא משתמשים במייל זה כלל אך חובה לפתוח כתובת מייל כזו. 
לגבי פתיחת עסקים במקצועות הדורשים הכשרה (עו”ד למשל) יש להציג תעודות הסמכה מתאימות ולהרשם באיגוד המתאים. 
 
הדברים שנכתבו בכתבה עשויים להשתנות על פי סוג העסק. אין לראות בכתוב בכתבה זו תחליף להתייעצות עם רואה חשבון ואנשי מקצוע רלוונטיים. 

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות