לימודי אדריכלות באיטליה – תנאי קבלה ומידע על מבחן הכניסה

מאת בר דביר, סטודנטית לאדריכלות באוניברסיטת פירנצה

היי כולם,

קוראים לי בר ואני סטודנטית לאדריכלות באוניברסיטת פירנצה.

התחלתי את התהליך שנה קודם, בחברה שמנחה את הסטודנטים המעוניינים ללמוד בחול הנקראת “קמפוס”. המכינה בקמפוס כללה שני חלקים, בחלק הראשון לימודי איטלקית ומקצועות בארץ והחלק השני מתקיים באיטליה במילאנו.

ההבדל המשמעותי בין החלק שמתקיים בארץ לבין החלק שמתקיים במילאנו הינו שבמילאנו מציעים את כלל הקורסים למקצועות הנשאלים במבחן. כך שאם יש רקע במתמטיקה ופיזיקה ובשפה האיטלקית מומלץ לוותר על החלק בארץ ולהשקיע יותר במכינה באיטליה.  

שיחה בזום על לימודים באיטליה – 4.12.22 – לפרטים והרשמה לשיחה

איך ללמוד למבחן הכניסה לאדריכלות באיטליה?

מכיוון שאני כן בחרתי ללכת לקמפוס ומשם למכינה במילאנו, למדתי את הבסיס לתולדות האומנות מהאתר האמריקאי המוכר Khan Academy . האתר מומלץ מאוד מכיוון שהוא כולל המון סרטונים על כמעט כל היצירות הנדרשות ובנוסף, מפאת חוסר בחומרים לימודיים באיטלקית באינטרנט, הלמידה באנגלית עוזרת מאוד לאחר מכן מכיוון שרוב המושגים דומים מאוד למושגים באיטלקית.
את תחום העיצוב ותצוגה, לוגיקה, מתמטיקה ופיזיקה למדתי בקורסים במילאנו תוך תרגול מתוך הספר “AlpaTest” אותו מקבלים במכינה אך ניתן לקנייה בכל ספרייה באיטליה, המכיל סדרת ספרים ללימוד (ספר עם כל החומר הלימודי, ספר עם שאלות מכל המקצועות וספר עם סימולציות המדמות לחלוטין את מבחן הכניסה).
כדאי להתחיל ללמוד לכל הפחות חצי שנה לפני המבחן מכיוון שכמות החומר בתולדות האומנות היא עצומה (אני למדתי למבחן במשך שנה), ולהשקיע לפחות 3-4 שעות ביום להתקדמות בחומר.


מבנה מבחן הכניסה לאדריכלות

המבחן הכניסה ללימודי אדריכלות באיטליה (כיום, נכון לשנ”ל 2016-17) כולל 60 שאלות ונמשך שעה וארבעים. 20 שאלות בלוגיקה, 16 בתולדות האומנות, 10 בעיצוב ותצוגה, 6 מתמטיקה, 6 פיזיקה ו2 שאלות בידע כללי. כדי לעבור את המבחן ולהתמודד על מקומות  יש צורך לקבל מעל 20 מתוך 90 נקודות. שיטת החישוב היא כך שכל תשובה נכונה מזכה אותך ב1.5 נקודות ועל כל תשובה שגויה מינוס 0.4 נקודות.

המבחן ברוב האוניברסיטאות בנוי למעשה משני מבחנים- הראשון הינו מבחן שפה באיטלקית, המשתנה מאוניברסיטה אחת לשניה אך בעיקרון מכיל ראיון אישי עם קטע קריאה אותו יש לנסח מחדש בעל פה במילים שלך. במידה ועברת את המבחן הזה אתה רשאי לבצע את המבחן המקצועי, הנערך בדרך כלל כשבוע לאחריו.

תאריך המבחן הינו ארצי ומתנהל בכל האוניברסיטאות במקביל. מיקום המבחן שלך יהיה באוניברסיטה אותה דירגת ראשונה, שבה היית רוצה ללמוד.

יום המבחן הוא יום לחוץ,  אך כל הסטונדנטים הזרים יושבים ביחד ככה שזה זמן טוב להרגע ולהתחיל להכיר קצת את מי שאולי ילמד איתך.

מכיוון שכל שאלה נכונה הינה 1.5 נקודות מומלץ לענות על 20 שאלות ומעלה, כדי שגם במקרה וטעית בחלקן, הסכויים לעבור הם לטובתך.


אז קצת המלצות אישיות

1. המכינה לאדריכלות במילאנו מאוד מומלצת לסטודנטים המעוניינים ללמוד באיטלקית במיוחד אך גם הקורס באנגלית שלהם ברמה טובה למרות שם עדיין בתהליכי בנייתו.
המכינה נמשכת 3 חודשים, מתוכם חודש וחצי לערך מתנהלים קורסי איטלקית לפי הרמה האישית של כל תלמיד ותלמיד המומיינת לפי מבחן שפה התחלתי. התלמידים משתבצים בכיתות קיימות מראש עם סטודנטים מכל העולם (לרוב סינים), ככה שהערבוב והריחוק מהישראלים משפר פלאים את ההתקדמות בשפה האיטלקית.
הקורס המקצועי כולל את כ-ל המקצועות הנשאלים במבחן. הרמה גבוהה מאוד וספציפית בקורס באיטלקית המורים הם גם מרצים מאוניברסיטת מילאנו (פוליטכניקו).
נקודה חשובה לגבי המכינה (!!!) – בקורס המקצועי של מתמטיקה ופיזיקה השיעורים הם רק חזרה על החומר ופתירת תרגילים. ככה שלמי שיודע מראש שאלו מקצועות חלשים אצלו, ממליצה לקחת מורה פרטי טוב שיסגור אותו לפני המכינה.
לגבי לימודי האיטלקית בארץ, לדעתי כמה שיעורים עם מורה פרטית על החוקים הבסיסיים באיטלקית מספקים ומשם ממליצה על מעבר לאיטליה. הלמידה של השפה בארץ המדברת את אותה השפה מכפילה את קצת הלמידה ומועילה פי כמה וכמה על הלימודים בארץ.

2. הכל, אבל הכל קיים באינטרנט. חברת “קמפוס” עוזרת מאוד עם כל הבירוקרטיה וסוגרת עבורך פינות, אך זה לגמרי ישים גם לבד, בעזרת סטודנטים נוכחים שעברו בדיוק מה שאת עוברים ויותר ומישמחו לעזור, לשתף בחוויות אישיות והמון טיפים מנסיון.

3. חשוב מאוד לבחור אוניברסיטה בשיקול דעת ובקפידה, כל אחד לפי הקריטרונים החשובים יותר בשבילו. התייעצו עם סטודנטים שנמצאים במקום אך זכרו (!!), כל אחד עם החוויה האישית שלו והסדרי העדיפויות האישיות שלו כך שמה שמתאים לסטודנט אחד יכול להתברר כרע לשני. החליטו רק לאחר שקלול כלל הנתונים ולא לפי שמועות.
אני אישית היחידה מהמחזור שלי שבחרה ללכת לאוניברסיטת פירנצה, בניגוד לדעת הרוב שבחרו באוניברסיטת מילאנו ואני לא מתחרטת על כך לשניה.


רקע על האוניברסיטאות באיטליה לאדריכלות והיצע הלימודים

האוניברסיטאות לאדריכלות באיטליה בעלות השם הגבוה ביותר הן מילאנו, פירנצה, טורינו, רומא וונציה. מתוכן מילאנו וטורינו מכילות בהן גם מסלול למידה באנגלית.
1. מילאנו (Politecnico Di Milano), הממוקמת בצפון איטליה, נחשבת האוניברסיטה הטובה ביותר באיטליה לאדריכלות. אך, יחס המקומות לעומת הביקוש ללמידה שם, בדגש על המסלול באנגלית, מקטין משמעותית את הסיכוי להתקבל. בשביל להכנס לשם יש צורך לקבל ציון מבין 20 הגבוהים ביותר מבין כלל הנבחנים (שהוא כאמור, גבוה משמעותית משאר האוניברסיטאות).
2. טורינו (Politecnico Di Torino), הממוקמת גם היא בצפון, מערבית למילאנו. נחשבת גם היא אוניברסיטה טובה מאוד לאדריכלות אך לא קיימים שם הרבה ישראלים והעיר פחות צעירה . כאמור, גם שם יש מסלול באנגלית.
3. פירנצה (Universita Degli Studi Di Firenze), ממוקמת במרכז איטליה (בין מילאנו לרומא). העיר היא עיר קטנה יותר, בעלת עבר היסטורי ואומנותי עשיר. לפי דעתי זה יתרון ענק ללומדים את המקצועות האומנותיים מביניהם אדריכלות. האוניברסיטה מוכרת ביחסה המתחשב והמוגבר כלפי הסטודנטים הזרים.
4. אוניברסיטת ונציה (Iuav), ממוקמת בצפון איטליה, מזרחית למילאנו. גם היא נחשבת אוניברסיטה טובה אך גם שם ישנה בעיה של חוסר בישראלים ובנוסף, פחות הקצאות.
5. ברומא, הממוקמת במרכז איטליה והעיר הגדולה ביותר וקיימות בה כמה אוניברסיטאות אך, הן פחות ממולצות על רוב האנשים שאני ביררתי דרכם כך שאין לי הרבה מידע לגביהן.


אז למה אוניברסיטת פירנצה?

אני החלטתי ללכת ללמוד בפירנצה מכמה סיבות.
הראשונה היא האווירה של העיר והחוויה ממנה. גרתי תקופה של 3 חודשים במילאנו במסגרת המכינה והעיר הרגישה לי גדולה מידי, ואת האמת? גם קצת פחות איטליה. ברגע שהגעתי לפירנצה התחלתי להרגיש את החוויה של ללמוד באיטליה, כשהרבה מהיצירות והמבנים החשובים עליהם תלמדו נמצאים פה, מעבר לחלון.
סיבה שניה היא האופי של האוניברסיטה. פחות סטודנטים (איטלקים וזרים) ובכך גם יחס אישי מוגבר ותחושת חיבור למקום שבו אני נמצאת.
הסיבה השלישית ולא פחות חשובה היא אחוזי ההתקבלות כאן לעומת מילאנו.

אז לסיכום,
רמת הלימוד של מקצוע האדריכלות באיטליה היא גבוהה מאוד ככה שכל מקום בו תחליטו ללמוד, כנראה לא תתאכזבו.
איטליה משגעת ומספר חוויות שאפשר לחוות בה הוא אינסופי! ללא ספק החוויה הקשה והמאתגרת ביותר שלקחתי על עצמי אז גם העוצמתית והנכונה מבינהן.

מוזמנים ליצור איתי קשר גם דרך הפייסבוק למקרה ויש עוד שאלות,
המון בהצלחה ואולי עוד ניפגש,
בר דביר.

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

 


לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי אדריכלות ומכינות לימודים?