מלגת לימודים באיטליה

היי,

פוסט זה עוסק בהגשת בקשה לקבלת מלגה מסיבות כלכליות.

כמה נקודות חשובות לפתיחה  –

 1. הרבה מאוד ישראלים מצליחים לקבל מלגה זו למרות שהמצב הכלכלי בבית במצב יחסית טוב. 
 2. מי שנמצא זכאי למלגה מקבל – א. שכר לימוד חינם, ב. ארוחות צהריים וערב במנזה ללא עלות, ג. קבלה של כ -800 יורו עד כ-1800 יורו בשנה. ד. לעיתים גם ישנה זכאות לקבלת מגורים במעונות ללא תשלום.
 3.  יש להגיש את הבקשה למלגות לימודים לפעמים עוד לפני שיודעים אם בכלל התקבלתם ללימודים או לא. לדוגמא – מחוז טוסקנה בדר”כ דורש את הגשת המסמכים למלגה עד ה15.9 כשהתוצאות של מבחני הקבלה לשנה ראשונה מתפרסמות רק לקראת תחילת אוקטובר.  (כן, אני יודעת… זה נשמע ממש לא הגיוני, אך ככה זה עובד). ישנם מחוזות אחרים שמאפשרים הגשת מסמכים עד חודש אוקטובר או נובמבר. 
 4.  המסמכים והתנאים לקבלת מלגת הלימודים נקבעים על פי המחוז בו נמצאת האוניברסיטה שלכם. כלומר, עשויים להיות שינויים קלים בין המסמכים שתצטרכו להציג בין אוניברסיטה הנמצאת במחוז X לבין אוניברסיטה הנמצאת במחוז Y.
 5. בקשה למלגה יש להגיש כל שנה מחדש.
 6.  במידה וקיבלתם מלגת לימודים יהיה עליכם לעבור X קורסים על מנת לא לאבד את זכאותכם למלגה. כמות הקורסים שיש לעבור בשנה עשויה להיות שונה מחוג לחוג וממחוז למחוז, ניתן למצוא את נתון זה בבנדו. 

 

שיחת זום על לימודים באיטליה – מידע נוסף

 מסמכים דרושים להוצאת מלגת לימודים באיטליה

כאמור, כל מחוז עלול לקבוע כללים מעט שונים ולכן יש לקרוא היטב את הבנדו ( זהו קובץ הנחיות רישמי בו מתפרסות ההנחיות להגשת בקשה למלגה) של המחוז בו נמצאת האוניברסיטה שלכם. הבנדו הוא בדר”כ באיטלקית ולעיתים קיימת גם גרסא באנגלית. על מנת לאתר את הבנדו של האוניברסיטה כתבו בגוגל כך : borse di studio bando toscana 2017המונח borse di studio פירושו “מלגות לימודים” ).

איך מוציאים מלגת לימודים באוניברסיטאות של טוסקנה

אני מתנצלת מראש בפני כל מי שמתחיל ללמוד באוניברסיטאות מחוץ למחוז טוסקנה. פירוט התהליך המפורט כאן הוא לפי הנהלים של מחוז טוסקנה.

המידע מעודכן לשנת הלימודים שתחל בחודש אוקטובר 2017.

מתי יוצא הבנדו? הבנדו של טוסקנה יוצא בסביבות חודש יולי.

עד מתי יש להגיש את המסמכים? נכון לשנת הלימודים 2017-18 יש להגיש את הבקשה למלגה עד ה15.9

איך הבנדו ניראה? כאן תוכלו למצוא את הקישור לבנדו המלגות של מחוז טוסקנה לשנת לימודים 2019-2020 (מחוז טוסקנה כולל את אוניברסיטת פירנצה, פיזה וסיינה).

אילו מסמכים צריך? 

 1. טופס המציג את גודל הדירה – כלומר, טופס ארנונה. 
 2. במידה והדירה שכורה, יש להציג חוזה דירה. אין צורך לתרגם את כל הסעיפים של “השוכר מתחייב להסיר את כל המסמרים מהקירות” אלא רק את הפרטים הרלוונטיים – כמו מי השוכר, מהי העלות השכירות החודשית ובאילו תאריכים החוזה בתוקף.
 3. טפסי 106 של המשפחה. במידה וההורים לא עובדים / או מקבלים דמי אבטלה או קצבת נכות יש להנפיק אישור מתאים מהמוסד לביטוח לאומי. במידה וההורים עצמאים יש להציג את טופס השומה שרואה החשבון הגיש למס הכנסה. החל מהשנה הקרובה ככל הניראה תהיה חובה להציג גם תלושי משכורת של אחים בוגרים שגרים בבית או כל אדם בוגר אחר שמתגורר בבית.
 4. תמצית רישום מורחבת – התמצית רישום צריכה להיות של אחד ההורים. אני מדגישה בשנית את המילה מורחבת. בתמצית הרישום שאינה מורחבת אין פירוט של בני המשפחה. 
 5. בנוסף החל מהשנה סטודנטים ידרשו להציג גם פירוט עובר ושב עדכני לתאריך 31.12.16 של כל בני המשפחה.

שימו לב, כל המסמכים צריכים להיות מתורגמים לאיטלקית על ידי מתרגם מורשה ולהיות מוחתמים על ידי השגרירות האיטלקית או הקונסוליות. 

באופן כללי ניתן להציג מסמכים נוספים במידת הצורך – נניח במידה ואתם או הוריכם סובלים מבעיה בריאותית או נכות כלשהי, צרפו טופס המעיד על כך, ייתכן וזה יוכל לסייע לכם.

מלבד המסמכים, לפני הגעתכם למשרד המלגות להגשת המסמכים יש לפתוח יוזר באתר האינטרנט של משרד המלגות ולענות על השאלון שמוצג שם. בסיום המענה על השאלון יש להדפיס את הדף המסכם ולהגיע יחד איתו למשרד המלגות.

במידה ואינכם נמצאים באיטליה בתאריכים של הגשת המסמכים ניתן לשלוח חבר במקומכם עם צילום של תעודה מזהה. שימו לב, הפקידים לא מתלהבים מכך, לכן במידה ואתם מגישים מסמכים גם עבור חברים נסו להגיע בשעה יחסית רגועה ולא בשעות בהן יש סטודנטים רבים הממתינים בתור. 

החתמת המסמכים בשגרירות והקונסוליה

 • המלצתי האישית היא להחתים את המסמכים בקונסוליה האיטלקית בחיפה או בבאר שבע. השגרירות האיטלקית בתל אביב לרוב עמוסה מאוד בתקופה של החתמת המסמכים ולכן מנסה לנתב את הסטודנטים להחתים את המסמכים בקונסוליות. 
 • נכון לשנים קודמות השגרירות האיטלקית בתל אביב גבתה סכום של כ-50 שקלים עבור כל עמוד שיש להחתים (אלא אם כן הצגתם אישור שאתם כבר סטודנטים באיטליה), בעוד שהקונסלויות בחיפה ובאר שבע לא גבו  תשלום עבור שירותי ההחתמה. החל משנת הלימודים הקרובה ככל הנראה גם הקונסוליות יגבו כ52 שקלים עבור כל עמוד שעליו יחתמו. 

עלויות תרגום מסמכים למלגה

עלויות התרגום עשויים להשתנות מעט ממתרגם למתרגם, ולכן אמליץ לבקש הצעת מחיר ממספר מתרגמים.

עלות תרגום כל המסמכים מסתכמת במאות שקלים, ובמקרים מסויימים גם עוברת את הסכום של אלף שקלים. עלות תרגום לכל מסמך מסתכמת בסביבות 100 שקלים לעמוד, המחיר משתנה ממתרגם למתרגם ולעיתים גם תלוי בכמות הטקסט שמכיל העמוד. 

הערות לסיכום – כל מחוז מוציא בנדו בצורה עצמאית ולכן עשוים להיות שינויים בתנאים לקבלת המלגה בין מחוז למחוז. בנוסף רצוי לקרוא את הבנדו של המחוז שלכם בצורה מקיפה ובמידה ולא קיימת גרסא של הבנדו בשפה האנגלית כדאי להסתייע בדובר איטלקית על מנת לקרוא את הבנדו בגרסא האיטלקית. במידה ויש לכם ספקות בנוגע לנושאים אישיים ונקודתיים שאין להם תשובה בבנדו מומלץ להגיע למשרד המלגות ולשוחח עם הפקידים. 

מטרת הפוסט הינה מסירת מידע בלבד – הדברים שנכתבו בפוסט זה עשויים להשתנות או להפוך ללא רלוונטים. הדברים הכתובים בפוסט אינם מחליפים בשום צורה את ההנחיות של הגופים הרישמיים. 

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודים ומכינות לימודים באיטליה?