פרוייקט סיפורי הצלחה -  "ככה הצלחתי להתקבל ללימודי פסיכולוגיה באיטליה"

ראיון עם נעמה, סטודנטית לפסיכולוגיה באוניבריסטת פאדובה

מאז ומתמיד אהבתי את איטליה, את האנשים, את האווירה וכמובן את האוכל. הבחירה ללמוד בחו”ל הגיעה לאחר הקורונה. הבנתי שאני רוצה לחוות יותר את העולם ולהפוך כל שלב בדרך למיוחד ומעניין. הייתרון של איטליה זה קודם כל המחייה שהיא זולה מאד ביחד למדינות באירופה, המגוון הגדול של הערים האוניברסיטאיות וכמובן האוניברסיטאות המעולות.

בהתחלה כשהגעתי לאיטליה הגעתי עם בעלי (אז ארוסי) עם אמא שלו ואחותו והתחלנו את המסע הזה דווקא בשבוע של טיול ברומא. לאחר כשבוע ירדן ואני המשכנו לבדנו לפיזה. מהרגע שיצאנו מתחנת הרכבת התאהבנו בעיר, היא קסומה ויפה ויש בה אווירה של בית ששרתה עלינו מהרגע הראשון. מהרגע שהגענו לפיזה ידענו שבחרנו טוב. היה כלכך כיף לטייל בסמטאות הציוריות , הרגשנו הכי בבית בעולם.

לפני שהחלטתי לאיזה מכינה להרשם התחלתי ללמוד איטלקית עם מורה פרטית מכיוון שידעתי שללמוד פסיכולוגיה באיטלקית יהיה אתגר ורציתי לצלוח את זה בצורה הטובה ביותר. בנוסף, כמובן השתמשתי באפליקציית דואלינגו בשביל להעשיר את אוצר המילים שלי. כשהגעתי למכינה, עשיתי מבחן לבדיקת הרמה ונכנסתי לכיתה מתקדמת יותר עם מורה מדהימה.

המורה שלי לאיטלקית בארץ הייתה אומרת “איטלקית היא כמו מרלין מונרו כמה שהיא מהממת ככה היא מסובכת”. אז כן, איטלקית זו שפה מסובכת כי היא מורכבת מהרבה מאד זמנים שונים וחוקים ומכיוון שהיא מאד עתיקה יש הרבה מאד דרכים להגיד כל דבר. אבל, אני חושבת שברגע שלומדים בצורה רצינית היא באה מאד בקלות (עכשיו יותר קל לי לדבר איטלקית מאנגלית)

אני גרתי מההתחלה עם בן הזוג שלי בדירה שסגרנו דרך המכינה של צ’או איטלי, בהתחלה לחודש אחד. לאחר שעשינו קצת חיפושים וראינו כמה דירות הבנו שלא שווה לנו לסגור דרך סוכנות כי בדרך כלל ההתחייבות לשנה ובדקנו עם בעלת המקום לגבי אופציה של דירה טיפה יותר גדולה עבורנו (זה היה מתחם עם כמה דירות) ובאמת סגרנו דרכה. בהתחלה היה טיפה קשה להבין את האיטלקית המהירה של האיטלקים (למרות שבאנו עם רקע מוקדם), להתרגל למוצרים השונים בסופר ולכבס במכבסה (לא הייתה לנו מכונת כביסה בדירה). אבל הנוף של נהר הארנו, הטיילת עם העצים וטוב הלב של האנשים גרם לכל החוויה להפוך לנעימה יותר. אם היו לימודי פסיכולוגיה בפיזה סיכוי גדול שהיינו נשארים כי פשוט התאהבנו בעיר הזו מהרגע הראשון.

על מנת להתכונן למבחני הכניסה לאוניברסיטה אני נרשמתי למכינת ILM בפיזה וזו הייתה ההחלטה הטובה ביותר שיכולתי לקבל. מנהלת המכינה, רוסנה, הייתה אדיבה וקשובה לצרכים שלי שהיו שונים מבדרך כלל מכיוון שרוב הישראלים לומדים כאן רפואה ואני פסיכולוגיה ולכן סוג ההכנה הוא שונה. המכינה דאגה לי להכל, למורה פרטית לפילוסופיה ולספרים המתאימים עבורי. בהתחלה של המכינה הייתי בכיתה בה הישראלים היחידים היו בן הזוג שלי ועוד בחורה מקסימה אחת, השאר היו זרים. בעייני זה היה אידיאלי כי ככה לא התפתנו לדבר בעברית בכיתה והתקדמנו בחומר בצורה מהירה וטובה. המורה במכינה הייתה יסודית וראו שיש לה המון ניסיון והסברים מעולים. בנוסף, המכינה ממש תרגלה איתנו את עניין הדיבור בקול והקריאה. לאחר מכן, בשלב של לימודי המקצועות למבחן הותאמה לי מערכת שונה כי לא הייתי צריכה את אותה רמת העמקה של סטודנטים לרפואה במקצועות כמו ביולוגיה, כימיה ופיזיקה. בשלב זה למדנו בכיתה עם עוד ישראלים, דבר שעזר מכיוון שכך יכולנו ללמוד יחד ולהתכונן למבחן. בן הזוג שלי ואני היינו ממש חננות, למדנו כל יום עד מאוחר גם בשלב לימודי האיטלקית וגם בשלב לימודי המקצועות נלחמנו על החלום שלנו. אני ביקשתי רשות מהמורה להגיש לה פעם ביום\יומיים קטע שאני כתבתי על מנת לשפר את עצמי וכמובן קראתי ספרים באיטלקית ושאלתי את המורה כשמשפט היה מנוסח בצורה שלא הבנתי.

תהליך ההרשמה הוא מורכב ולכן אני ממליצה לעשות את זה עם בן אדם מקצועי ומנוסה. המכינה שבה הייתי נתנה מענה מהבחינה הזו וליוותה אותנו בכל צעד. יש שלב ראשוני שאותו צריך לעשות באזור יוני ובו נרשמים באתר של יוניברסיטלי. לאחר מכן, לכל אוניבריסטה יש תהליך מעט שונה. בתהליך שלי היה צריך להרשם ולהגיש בקשה דרך האתר של האוניברסיטה ולאתר נוסף על מנת להעלות את כל המסמכים הדרושים. אני ממש ממש ממליצה לעשות את זה עם בן אדם מנוסה על מנתת לא לעשות טעויות טפשיות שעלולות לפגוע בהרשמה.

המבחן שלי לאוניברסיטה היה באינטרנט (TOLC) ולכן המכינה סיפקה לי כיתה עם וויפי וכל מה שהייתי צריכה על מנת לבצע את המבחן בצורה מושלמת. לצורך ביצוע המבחן הייתי צריכה להביא איתי את המחשב ובנוסף אייפד על מנת לפתוח את הזום שבו נמצאים הבוחנים. בתחילת המבחן הבוחנים מקריאים שמות וצריך להראות את חדר הבחינה ולסרוק את הקוד שמופיע על מסך המחשב. במהלך הבחינה ממקמים את האייפד כך שהוא מראה את הנבחן, את מסך המחשב ואת הדלת של החדר. המבחן נמשך שעה פחות או יותר והתשובות הגיעו מייד בסופו, הייתי מאושרת! קיבלתי ציון מאד גבוה שידעתי שיספיק לי לאוניברסיטה.

אני בחרתי באוניבריסטה שלי גם כי היא מעולה ברמה הבין לאומית, גם בגלל שהיו שם 12 מקומות לזרים בקורס שלי ולא הרבה ביקוש (משמע יותר סיכוי להכנס) וגם כי היא נחשבת הכי טובה לפסיכולוגיה. כשהתחלתי לחקור על העיר ובאתי לבקר בה ראיתי כמה היא נגישה מבחינת תחבורה ציבורית וגם עם שדה תעופה קרוב ובו טיסות ישירות לארץ. פאדובה היא עיר של סטודנטים והאווירה פה מיוחדת ממש! כל העיר סובבת סביב האוניברסיטה ויש מבצעים והנחות לסטודנטים כמעט בכל מקום. לא הלכתי לבדוק אוניברסיטאות אחרות כי ידעתי שזה המקום שיהיה לי הכי טוב.

הסטודנטים האיטלקים ממש נחמדים! לרוב אני לא מרגישה בכלל את הבדל הגילאים אבל אולי זה בגלל האופי של הסטודנטים שלומדים פסיכולוגיה. אנחנו נפגשים הרבה מחוץ ללימודים כי איטלקים אוהבים לחגוג ומבחינתם אפרטיבו זה עניין בריאותי 😊. הסטודנטים הישראלים נותנים פה מעטפת חמה אבל אני חושבת שחלק מהחוויה זה גם למצוא חברים אחרים מכל העולם ולא רק להשאר בתוך אותה מסגרת של ישראלים שאנחנו מרגישים בה הכי בנוח.

הלימודים באיטליה הם חוויה מדהימה! כלכך נעים פה וכיף אבל כמובן שלא הכל מושלם. יש הרבה בירוקרטיה קשה וצריך לעבוד הרבה בשביל להצליח. אני ממש ממליצה ללמוד איטלקית כמה שיותר לפני, לצפות בסדרות, סרטים וללמוד במכינה באיטליה עצמה שמכריחה אותך לדבר איטלקית ולהיות מוקף באיטלקית כל הזמן. חשוב להיות מאד מסודרים עם כל המסמכים ולא להתבייש לבקש עזרה, האיטלקים מאד נחמדים ואדיבים וגם הישראלים שגרים כאן!

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

פוסטים שעשויים לעניין:

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי רפואה ומכינות לימודים?