האם אני צריך להיות עשיר בשביל ללמוד באיטליה? הכל על עלות לימודים באיטליה

נפתח בכך שהתשובה לשאלה בכותרת היא – לא. לא – לא צריך להיות עשיר בשביל ללמוד באיטליה, עלות הלימודים באיטליה לא כה גבוהה, אך בהחלט אומר שסטודנט שמעוניין להגיע ללמוד באיטליה צריך להגיע עם חסכונות גבוהים ולקבל תמיכה כספית מן ההורים למשך שנות לימודיו.

אז מהי עלות המחייה החודשית לסטודנט הלומד באיטליה כולל מגורים, לימודים ופנאי?
בהכללה גסה אומר שעלות לימודים ומחייה באיטליה נעה בין 600 יורו ל-1000 יורו בחודש לסטודנט.
בהמשך הכתבה ארחיב על עלויות והוצאות וכך תוכלו לנסות לחשב כמה פחות או יותר תהיה עלות המחייה שלכם.

מידע נוסף אודות עלויות מחייה באיטליה לסטודנטים ינתנו במהלך מפגש הזום שיתקיים ב4.12.22 – לפרטים נוספים והרשמה למפגש

עלות שכר דירה באיטליה

אז ככה, עלות המחייה שלכם תהיה מושפעת מאוד כתוצאה מהעיר בה בחרתם ללמוד.
בהכללה גסה (מאוד גסה, + להוציא את רומא מהכללה הזו שהיא דיי דרומית ויקרה מאוד) עלות המחייה בצפון איטליה תהיה גבוה יותר מעלות המחייה בדרום באיטליה.

ערים שהמחייה בהן יקרה :
• מילאנו
• רומא
• ונציה
• פירנצה

אם בחרתם לגור באחת הערים האלו, קחו בחשבון כי עלות השכרת דירה הינה גבוה יותר ויכולה לנוע בסכומים של בין 350 – 550 יורו לחדר בדירת שותפים (לא כולל חשבונות). במידה ואתם מעוניינים לשכור דירה לבד תאלצו כנראה לשלם סכומים של 600-800 יורו לדירת יחיד קטנטנה (עד 50 מ”ר). בנושא זה חשוב לציין שגם המיקום של הדירה בעיר משפיע מאוד ולרוב עלות השכרת חדר מול הדואמו של מילאנו יהיה יקר יותר מאשר השכרת חדר בשכונות הפחות ידידותיות של מילאנו.

במידה ואתם מעוניינים לגור בעיר שאינה כה יקרה, אך עדיין שופעת חיים ונעימה הייתי ממליצה לבחור באחת הערים הבאות :
• פיזה
• בולוניה
• פאביה
• טורינו
בערים אלו בדרך כלל תוכלו למצוא חדר בדירת שותפים בעלות של 200-350 יורו לחדר (לא כולל חשבונות) ודירת יחיד קטנה בעלות של כ400-600 יורו לחדש (לא כולל חשבונות). כמובן שגם כאן המחיר תלוי במצב הדירה ובמיקומה של הדירה בתוך העיר.

חשבונות ותשלומים חודשיים למחייה באיטליה

להלן עלויות חודשיות פחות או יותר לדירת שלושה שותפים באיטליה:
גז – במהלך חודשי הקיץ, עלות הגז נמוכה יחסית ובדרך כלל לא עוברת את ה-50 יורו לשלושת השותפים יחדיו – כלומר בערך 16 יורו לשותף על גז בחודש. בחודשי החורף לעומת זאת המצב שונה וחשבון הגז עשוי להגיע בקלות ל-150 יורו לחודש כיוון שהחימום הביתי באיטליה עובד על גז.
חשמל – עלות כ-50 יורו לחודש לכל שלושת השותפים יחדיו. שימו לב – תעריף צריכת חשמל זול יותר בשעות הערב בכמעט כ-50 אחוז פחות, לכן כל צריכת חשמל שעליכם לעשות עדיף לדחות לשעות הערב או לסופ”ש (הפעלת מכונות כביסה, שואב אבק וכד’) בנוסף, במידה וחשבון החשמל הוא על שם אדם שבבעלותו רזידנציה, תעריף החשמל יהיה נמוך יותר מאשר בדירה שחשבון החשמל אינו על שם האדם בעל הרזידנציה בדירה.
מים – גם כאן מדובר על סכום סביב ה50 יורו לחודש לכל שלושת השותפים יחדיו.
אינטרנט – טווח המחירים של אינטרנט ביתי נע בין 20 יורו לאינטרנט יחסית איטי עד 40 יורו לאינטרנט יחסית מהיר. כלומר – כ-10 יורו לכל שותף.
סלולר – חבילות סלולר חודשיות נעות לרוב בין 10 יורו ל-20 יורו ( זה תלוי בכמות הדקות והאינטרנט בחבילה שבחרתם, ניתן לקרוא כאן על סלולר באיטליה)

הוצאות על אוכל

במידה ואתם אוכלים בבית באופן קבוע, העלות השבועית לקניות בסופר יעמדו על כ30-40 יורו לשבוע. כלומר 120-160 יורו הוצאות על אוכל בחודש.
הערות –
• במידה ואתם אוכלים מוצרים עם חותמת כשרות בלבד הסכומים שתאלצו להוציא על אוכל יהיו גבוהות משמעותית.
במידה ונמצאתם זכאים למלגה – כנראה שתהיו זכאים גם לארוחות צהריים וערב חינם במנזה (סוג של קפיטריות) כלומר, לא ממש תהיה לכם סיבה בכלל להגיע לסופר.
הוצאות על מסעדות – משתנה מאוד לפי אופי המסעדה. מחירים לאפרטיבו (משקה + בופה חופשי) נעים בין 5 ל-15 יורו לרוב.
במידה ואתם טבעוניים או רגישים לחלב, גלוטן וכד’ כמובן שעלות הקניות בסופר עשויה להיות גבוה יותר.
• כמ שציינתי בנקודות למעלה – העלות על מזון יכולה להשתנות מאוד מאדם לאדם וסטודנטים שבוחרים לאכול ספגטי ואורז כל יום יבזבזו הרבה פחות ממי שאוכל סטייק ודג כל יום לצהריים.
• סתם לסידור הראש – אשתף אתכם בעלות של כמה פריטים מהסופר הקרוב לביתי במרכז פירנצה: חלב סויה אלפרו – יורו וחצי, ספגטי – 0.38, בקבוק ליטר רסק עגבניות – 0.74, חלב רגיל עמיד 0.60, שני מגשי פיצה אישיים קפואים – 5.65 יורו , פילה סלמון קפוא – 4.85 יורו ל350 גרם, ציפס קפוא 750 גרם – 1.75.

 

עלות שכר לימוד באיטליה

בגדול שכר לימוד מלא באוניברסיטה ציבורית באיטליה עומד על כ2000 יורו בשנה. אבל, מעטים מאוד הסטודנטים הישראלים שמשלמים את הסכום הזה. מרבית הסטודנטים מבקשים מלגה או הנחה בשכר הלימוד. במידה ונמצאתם זכאים למלגה – תוכלו לקבל מלגת לימודים במסגרתה עלות שכר הלימוד תהיה חינם, ארוחות במנזה חינם, מגורים במעונות וסיוע כספי בהיקף של עד 2,000 יורו בשנה. מוזמנים לקרוא על מלגות באיטליה כאן. במידה ולא נמצאתם זכאים למלגה ייתכן מאוד ותהיו זכאים לסבסוד בשכר הלימוד וכך כל שתאלצו לשלם לאוניברסיטה בשנה יעמוד על כ500 יורו.

תחבורה

חופשי חודשי לאוטובוסים או לרכבת בתוך העיר הינם באזור ה-30 יורו לחודש (משתנה מעיר לעיר ומרחק הנסיעה כמובן)

תוספות בעקבות שאלות נפוצות על עלות לימודים באיטליה
• כמעט בכל המקרים הדירות מושכרות כשהן כבר מרוהטות באופן מלא או כמעט מלא כך שפחות סביר שתצטרכו להוציא כסף על רכישת ריהוט. לכן, גם אין הכרח מסוים שהמשפחה תגיע בשביל לעזור לכם להתארגן בדירה.
• החודשים הראשונים למגורים באיטליה הם הכי יקרים. למה? – כי בדרך כלל באופן התחלתי תשכירו דירה לתקופה קצרה ( רק בשביל קורס שפה, או בשביל תקופת מבחן הכניסה עד התשובות) שעלותה בדרך כלל יקרה בכ100-200 יורו מן השכרה של דירה או חדר לתקופה ארוכה יותר. מלבד זאת – רובכם תנצלו את התקופה הראשונית שלכם באיטליה לטיולים בערים אחרות, ארוחות במסעדות ושופינג.
• הערה בנוגע לנושא של לעבוד בשילוב לימודים – אל תבנו עם זה, במיוחד בשנים הראשונות, הגיעו עם חסכונות ועזרה כספית מההורים. אם תרצו לעבוד במהלך שנותיכם כסטודנטים כדאי שתמצאו עבודה זמנית לחודשי הקיץ כשאתם מגיעים לישראל.

במידה ויש שאלות נוספות ב או נקודות בנוגע לעלויות שלא נגעתי בהם בכתבה זו בהקשר של עלות לימודים באיטליה, אנא כתבו בתגובות ואשתדל להוסיף פירוט בנוגע לשאלתכם.

מוזמנים לקרוא גם על:

המכינה ללימודי רפואה באיטליה

לימודי אדריכלות באיטליה

מסלולי לימוד איטלקית ומכינות

לוגו לימודים באיטליה

מעוניינים בפרטים נוספים על לימודי רפואה ומכינות לימודים?