לימודים באיטליה לבעלי דרכון אירופאי

המעבר לאיטליה הוא ללא ספק הרבה יותר קל לבעלי דרכון אירופאי, אך קיימים גם חסרונות.  בכתבה זו אסכם  את ההבדלים בין סטודנטים שעוברים לגור באיטליה עם דרכון אירופאי או ללא דרכון אירופאי.

שיחה על לימודים באיטליה בזום עם סטודנטית ישראלית שלומדת באיטליה – פרטים והרשמה לשיחה תוכלו למצוא כאן

יתרונות לבעלי דרכון אירופאי 

  • תהליך הרשמה ללימודים – תהליך ההרשמה ללימודים באיטליה הוא פשוט יותר עבור בעלי דרכון אירופאי. בעלי דרכון ישראלי המעוניינים להרשם ללימודים באוניברסיטאות באיטליה צריכים לגשת לשגרירות איטליה לביצוע קדם הרשמה ללימודים בשגרירות ולאחר מכן להגיע לפגישה נוספת לצורך הוצאת ויזה. סטודנטים בעלי דרכון אירופאי צריכים לפנות לאוניברסיטה באיטליה ולבצע הרשמה באופן ישיר. 
  • אשרות שהייה וויזות – בעלי דרכון אירופאי לא צריכים אשרות שהייה (פרמסו די סג’ורנו) או ויזות סטודנט המצריכות טפסים, בירוקרטיה ושלל טרטורים. בעלי דרכון אירופאי צריכים לגשת ולעשות רזידנציה (תושבות), רצוי כמה שיותר מהר מרגע ההגעה לאיטליה.
  • עבודה באיטליה – בעלי דרכון אירופאי אינם מוגבלים בכמות שעות עבודה ויכולים לעבוד באיטליה באופן חוקי. לעומת זאת, בעלי דרכון ישראלי בלבד שהנפיקו אשרת שהייה למטרות לימודים יהיו רשאים לעבוד עד 20 שעות שבועיות. 

 חסרונות

במידה ואתם מעוניינים להתקבל למקצוע מבוקש כמו רפואה, וטרינריה, פיזיותרפיה או אדריכלות – יהיה עליכם להתמודד על המקומות המיועדים לסטודנטים איטלקים ואירופאים במקום על המקומות לסטודנטים זרים. מה זה בעצם אומר? זה אומר שאתם מתחרים על המקומות בפקולטה מול האיטלקים ויהיה עליכם להוציא ציון גבוה מאוד על מנת להתקבל. סטודנטים שאינם בעלי דרכון אירופאי יתמודדו על המקומות מול הסטודנטים הזרים, ולכן, ברוב המקרים מספיק שיקבלו 20 נקודות במבחן הכניסה בשביל להתקבל ללימודים.
אם אתם בעלי דרכון אירופאי המעוניינים ללמוד באיטליה מקצוע שנחשב לפחות מבוקש – לדוגמא היסטוריה או פילוסופיה, תוכלו להרשם באופן ישיר לאוניברסיטה כיוון שאין במקצועות אלו תחרות על מקומות.

שכר לימוד באיטליה לבעלי דרכון אירופאי

הדרכון האירופאי במרבית המקרים אינו מקנה יתרון בשכר הלימוד, אך גם אינו מהווה חיסרון. בניגוד למדינות אחרות באירופה, איטליה לא מציעה שכר לימוד חינם לאזרחים איטלקים או אזרחי האיחוד. שכר הלימוד נקבע על פי מצבו הכללי של הסטודנט. במידה וסטודנט מגיעה ממשפחה בעלת מצב כלכלי קשה, סביר להניח שימצא זכאי לקבל מלגה שכוללת שכר לימוד חינם, קבלת סיוע כספי אחת לסמסטר, ארוחות חינם במנזה (מקום המקביל לקפיטריה / חדר אוכל) ולעיתים גם חדר במעונות או החזר על שכירות.  תוכלו למצוא מידע נוסף על קבלת מלגת לימודים באיטליה בלינק זה

לסיכום, ללמוד באיטליה עם דרכון אירופאי יכול להקל על תהליך המעבר והוא כולל בו יתרונות רבים. במידה ואין בבעלותכם דרכון אירופאי, אך אתם בעלי זכאות להוציא דרכון כזה, מומלץ מאוד להתחיל בתהליך, זכרו שהדרך לקבלת דרכון אירופאי כרוכה לרוב בתקופה של שנה – שנתיים ולכן כדאי להזדרז ולא לחכות עם זה. 

ייתכן ותהיו מעוניינים לקרוא גם:


מסלולי לימוד איטלקית ומכינות